• Login
No Result
View All Result
Sretna.hr
  • Kultura
  • Lifestyle
  • Psihologija
  • Zdravlje
  • Kultura
  • Lifestyle
  • Psihologija
  • Zdravlje
No Result
View All Result
Sretna.hr
No Result
View All Result
Naslovnica Zdravlje

Rani znakovi poroda: 7 simptoma otvaranja u trudnoći

Sretna by Sretna
May 23, 2025
in Zdravlje
0

Kada se bliži kraj trudnoće, tijelo trudnice počinje se pripremati za porod kroz proces koji se zove otvaranje. Ova prirodna pojava označava početak jednog od najuzbudljivijih trenutaka u životu svake buduće majke.

Simptomi otvaranja u trudnoći uključuju pojačan pritisak u zdjelici, promjene u vaginalnom iscjetku, bolove u donjem dijelu leđa, nepravilne kontrakcije te spuštanje trbuha. Ovi znakovi mogu se javiti nekoliko tjedana ili tek nekoliko sati prije samog poroda, a njihov intenzitet i trajanje variraju od žene do žene.

Prepoznavanje ovih simptoma pomaže trudnicama da bolje razumiju što se događa s njihovim tijelom i kada je pravo vrijeme za odlazak u bolnicu. Kroz ovaj članak, otkrit ćete sve što trebate znati o simptomima otvaranja kako biste s više samopouzdanja dočekali rođenje svoje bebe.

Što Je Otvaranje u Trudnoći

Otvaranje u trudnoći označava postupno širenje cerviksa (grlića maternice) koje se događa u završnim fazama trudnoće kao priprema za porod. Ovaj prirodni proces omogućava prolaz djeteta kroz porođajni kanal.

Anatomske Promjene Cerviksa Tijekom Trudnoće

Cerviks prolazi kroz značajne transformacije tijekom cjelokupne trudnoće. U ranim fazama trudnoće cerviks je čvrst, zatvoren i dugačak oko 3-4 centimetra, formirajući zaštitnu barijeru za maternicu i plod. Sastoji se od gusto povezanog vezivnog tkiva i kolagenih vlakana koja mu daju čvrstoću.

Kako trudnoća napreduje, hormoni poput estrogena i relaksina počinju mijenjati strukturu cerviksa. Ove promjene dovode do postupnog omekšavanja i stanjivanja grlića, što se naziva sazrijevanje cerviksa. U posljednjim tjednima trudnoće, cerviks postaje mekši, skraćuje se (efacement) i počinje se otvarati (dilatacija).

Proces dilatacije cerviksa mjeri se u centimetrima, od 0 do 10, gdje 10 centimetara predstavlja potpuno otvaranje potrebno za prolazak djetetove glave tijekom poroda. Prije početka aktivnog poroda, cerviks se može otvoriti 1-3 centimetra.

Razlika Između Normalnog Sazrijevanja i Prijevremenog Otvaranja

Normalno sazrijevanje cerviksa događa se postupno tijekom posljednjih tjedana trudnoće. Ovaj proces obično započinje oko 37. tjedna trudnoće i intenzivira se u danima neposredno prije poroda. Karakteriziraju ga postupne promjene koje uključuju omekšavanje, skraćivanje i otvaranje bez značajnih bolova.

Prijevremeno otvaranje cerviksa predstavlja medicinski problem koji se javlja prije 37. tjedna trudnoće. Ova komplikacija povezana je s 20-25% prijevremenih poroda i zahtijeva medicinski nadzor. Rizični faktori za prijevremeno otvaranje uključuju:

  • Višeplodnu trudnoću (blizanci, trojke)
  • Prethodne prijevremene porode
  • Anomalije maternice
  • Prethodne kirurške zahvate na cerviksu
  • Infekcije urinarnog ili genitalnog trakta
  • Kratak cerviks (kraći od 25 mm) tijekom trudnoće

Za razliku od normalnog sazrijevanja, prijevremeno otvaranje često se događa bez osjetnih simptoma, što otežava rano otkrivanje. Ginekološki pregledi s ultrazvučnim mjerenjem duljine cerviksa pomažu u identifikaciji trudnica s povećanim rizikom. Liječnici mogu preporučiti mirovanje, cerklažu (šivanje cerviksa) ili primjenu progesterona kod utvrđenog rizika od prijevremenog otvaranja.

Normalno sazrijevanje i otvaranje predstavljaju prirodan i poželjan proces u terminu poroda, dok prijevremeno otvaranje zahtijeva medicinsku intervenciju kako bi se produžila trudnoća i poboljšali ishodi za novorođenče.

Kada Se Obično Događa Otvaranje Cerviksa

Dilatacija cerviksa predstavlja prirodan proces pripreme tijela za porod kroz postupno omekšavanje i širenje grlića maternice. Ovaj proces ima karakterističan vremenski okvir i pokazuje značajne razlike između prvorotkinja i višerotkinja.

Vremenska Linija Otvaranja po Tjednima Trudnoće

Otvaranje cerviksa rijetko se javlja prije navršenog 37. tjedna trudnoće. Nakon 37. tjedna započinje postupno omekšavanje i skraćivanje cerviksa kao priprema za nadolazeći porod. U razdoblju između 37. i 39. tjedna dilatacija najčešće doseže između 0 i 3 centimetra. Rane promjene uključuju sazrijevanje cerviksa kroz omekšavanje tkiva i postupno stanjivanje prije značajnijeg širenja. Aktivna faza poroda s dilatacijom preko 6 centimetara obično započinje između 39. i 41. tjedna trudnoće, kada tijelo signalizira spremnost za izbacivanje djeteta.

Razlike Između Prvorotkinja i Višerotkinja

Prvorotkinje doživljavaju sporiji i postupniji proces otvaranja cerviksa koji često započinje četvrtinu dana ili čak dan prije samog porođaja. Tijekom aktivnog poroda prvorotkinjama u prosjeku treba 12-18 sati da postignu punu dilataciju od 10 centimetara. Višerotkinje imaju brži napredak dilatacije koja često započinje svega nekoliko sati prije poroda. Tijelo višerotkinja “pamti” prethodno iskustvo poroda, omogućujući cerviksu da dosegne potpunu dilataciju unutar 6-8 sati od početka aktivne faze. Zbog iskustva prethodnih poroda, višerotkinje često prepoznaju znakove otvaranja s većom sigurnošću i pokazuju učinkovitiji proces poroda.

Glavni Simptomi Otvaranja u Trudnoći

Tijelo trudnice pokazuje jasne znakove pripreme za porod kroz proces otvaranja. Prepoznavanje ovih simptoma pomaže trudnicama bolje razumjeti što se događa s njihovim tijelom.

Pojačani Pritisak u Zdjelici

Pojačani pritisak u zdjelici javlja se kada se plod spusti niže u zdjelični prostor pripremajući se za porod. Trudnice osjete izraziti pritisak na mjehur što uzrokuje češće mokrenje. Ovaj simptom često se pojačava u posljednjim tjednima trudnoće kako beba zauzima optimalnu poziciju za porod. Pritisak može varirati od blagog do intenzivnog ovisno o položaju bebe i građi zdjelice trudnice.

Promjene u Vaginalnom Iscjetku

Promjene u vaginalnom iscjetku uključuju povećanu količinu ili drugačiju konzistenciju iscjetka. Sluzni čep koji štiti cerviks tijekom trudnoće počinje izlaziti nekoliko dana prije početka poroda. Iscjedak postaje gušći i može sadržavati sluzave komade što predstavlja prirodan znak da tijelo započinje pripremu za porod. Boja iscjetka varira od prozirne do blago žućkaste ili bijele.

Lagana Krvarenja ili Sukrvica

Lagana krvarenja ili sukrvica pojavljuju se zbog dilatacije cerviksa ili izlaska sluznog čepa. Krvarenje se obično manifestira kao rozkasti ili smeđkasti iscjedak koji se razlikuje od normalnog menstrualnog krvarenja. Količina krvi je minimalna i ne prelazi volumen žlice. Ovaj simptom predstavlja normalan dio procesa otvaranja ali zahtijeva praćenje kako bi se razlikovao od problematičnih krvarenja.

Bol u Donjem Dijelu Leđa

Bol u donjem dijelu leđa i križima javlja se kao rani znak približavanja poroda. Ova bol podsjeća na menstrualne grčeve ali dolazi s pojačanim intenzitetom. Mnoge trudnice opisuju ovu bol kao konstantan pritisak ili tup osjećaj u donjem dijelu leđa koji se pojačava tijekom hodanja ili stajanja. Bol se često širi prema prednjoj strani trbuha i zdjelice formirajući karakterističan obrazac nelagode.

Pojačane Kontrakcije Braxton-Hicks

Pojačane kontrakcije Braxton-Hicks predstavljaju lažne trudove koji postaju učestaliji i intenzivniji kako se porod približava. Za razliku od pravih trudova koji dolaze u pravilnim razmacima i postaju bolniji s vremenom, Braxton-Hicks kontrakcije su neredovite i obično prestaju kad trudnica promijeni položaj. Ove kontrakcije pripremaju maternicu za pravi porod i mogu se osjetiti kao stezanje ili otvrdnuće trbuha koje traje 30 do 60 sekundi.

Kako Razlikovati Prave Trudove od Simptoma Otvaranja

Razlikovanje pravih trudova od simptoma otvaranja predstavlja ključni korak za trudnice u prepoznavanju početka poroda. Razumijevanje ovih razlika omogućuje pravovremeni odlazak u bolnicu.

Karakteristike Pravih Trudova

Pravi trudovi imaju jasno prepoznatljiv ritam i obrazac. Pojavljuju se u pravilnim intervalima, na primjer svakih 5 minuta, i postupno postaju sve učestaliji. Intenzitet kontrakcija postepeno raste s vremenom, a svaka kontrakcija traje između 40 i 60 sekundi. Specifična karakteristika pravih trudova je bol koja se širi iz područja leđa prema prednjem dijelu trbuha. Ove kontrakcije ne prestaju promjenom položaja tijela ili hodanjem, već zadržavaju svoj ritam i intenzitet bez obzira na aktivnosti trudnice.

Pravi trudovi često su popraćeni dodatnim znakovima poroda poput pucanja vodenjaka ili pojavom krvavog sluznog čepa. Krvavi sluzni čep izgleda kao gusta sluzava tvar s primjesama krvi koja izlazi iz rodnice. Kod pravih trudova, dilatacija cerviksa progresivno napreduje, što liječnik može utvrditi pregledom.

Lažni Trudovi i Njihove Osobine

Lažni trudovi, poznati kao Braxton-Hicks kontrakcije, imaju nepravilan vremenski obrazac bez prepoznatljivog ritma. Njihovo trajanje ne prelazi 30 sekundi, a intenzitet ostaje isti ili se čak smanjuje s vremenom. Bol kod lažnih trudova lokalizirana je u donjem dijelu trbuha i ne širi se prema leđima kao kod pravih trudova.

Karakteristično za lažne trudove je da često prestaju nakon promjene položaja tijela, hodanja ili odmora. Kontrakcije Braxton-Hicks predstavljaju pripremu maternice za pravi porod i nemaju ulogu u otvaranju cerviksa. Mnoge trudnice osjećaju ove kontrakcije tijekom trećeg tromjesečja, posebno navečer ili nakon fizičke aktivnosti.

Ključna razlika između lažnih trudova i pravih leži u njihovoj neučinkovitosti – lažni trudovi ne dovode do napredovanja poroda i nisu popraćeni drugim znakovima poput pucanja vodenjaka ili izlaska sluznog čepa.

Kada Hitno Potražiti Liječničku Pomoć

Određeni simptomi tijekom trudnoće zahtijevaju trenutnu medicinsku pozornost kako bi se zaštitilo zdravlje majke i djeteta. Prepoznavanje ovih znakova omogućuje pravovremenu intervenciju i sprječavanje komplikacija.

Zabrinjavajući Znakovi Koji Ukazuju na Prijevremeni Porod

Prijevremeni porod predstavlja ozbiljan medicinski rizik koji zahtijeva hitnu intervenciju. Redoviti trudovi prije 37. tjedna trudnoće jasno ukazuju na mogućnost prijevremenog poroda. Trudnice trebaju obratiti pozornost na simptome poput:

  • Pojačanog pritiska u zdjelici koji se ne smanjuje nakon odmora
  • Promjena u vaginalnom iscjetku – posebno povećana količina ili vodenasti iscjedak
  • Bolova u donjem dijelu leđa koji dolaze u pravilnim razmacima
  • Grčeva u trbuhu sličnih menstrualnim bolovima
  • Teške bolesti ili vrućice iznad 38°C

Simptomi Koji Zahtijevaju Hitan Odlazak u Bolnicu

Neki simptomi zahtijevaju neodgodivu medicinsku pomoć bez obzira na tjedan trudnoće. Pucanje vodenjaka predstavlja jasan znak za hitan odlazak u bolnicu, posebno ako se dogodi prije termina. Prepoznaje se po iznenadnom istjecanju veće količine tekućine iz rodnice.

Obilno vaginalno krvarenje slično menstrualnom krvarenju uvijek zahtijeva hitnu liječničku pomoć. Za razliku od lagane sukrvice koja može pratiti izbacivanje sluznog čepa, obilno krvarenje može ukazivati na ozbiljne komplikacije poput abrupcije posteljice.

Jaki i redoviti bolovi ili trudovi koji postaju sve češći i intenzivniji predstavljaju znak da je porođaj vjerojatno počeo. Posebno je važno reagirati ako:

  • Trudovi traju 30-70 sekundi
  • Pojavljuju se u pravilnim intervalima koji postaju sve kraći
  • Ne prestaju s promjenom položaja tijela
  • Prate ih drugi znakovi poroda

Značajno smanjenje ili prestanak bebinih pokreta tijekom 24 sata također predstavlja razlog za hitnu konzultaciju s liječnikom jer može ukazivati na fetalni distres.

Pregledi Kojima Se Utvrđuje Otvaranje

Medicinski stručnjaci koriste specijalizirane preglede za precizno utvrđivanje dilatacije cerviksa tijekom trudnoće. Ovi dijagnostički postupci pružaju objektivne podatke o napredovanju otvaranja i pripremi tijela za porod.

Vaginalni Pregled

Vaginalni pregled predstavlja temeljnu metodu za direktno mjerenje dilatacije cerviksa. Liječnik ili primalja uvodi prste u rodnicu i palpacijom određuje otvorenost cerviksa, koja se mjeri u centimetrima (od 0 do 10 cm). Tijekom pregleda procjenjuje se nekoliko parametara:

  • Dilatacija – širina otvora cerviksa u centimetrima
  • Konzistencija – tvrdoća ili mekoća tkiva cerviksa
  • Pozicija – smještaj cerviksa u odnosu na rodnicu
  • Skraćenost (efacement) – stanjivanje i skraćivanje cerviksa u postocima

Pregled se rutinski obavlja tijekom redovitih kontrola u trećem tromjesečju trudnoće i češće kada se približava termin poroda. Postupak traje 1-2 minute i može izazvati blagu nelagodu ali ne uzrokuje štetu za trudnicu ili plod.

Ultrazvučni Pregled Cerviksa

Transvaginalni ultrazvuk omogućuje neinvazivnu vizualizaciju i precizno mjerenje duljine cerviksa. Ultrazvučna sonda uvodi se u rodnicu i stvara sliku unutarnjih struktura pomoću zvučnih valova. Ovom metodom bilježe se:

  • Duljina cerviksa – normalna duljina iznosi 30-40 mm u drugom tromjesečju
  • Izgled unutarnjeg ušća – oblik i struktura spojnog dijela cerviksa s maternicom
  • Funelling – otvaranje unutarnjeg ušća u obliku lijevka
  • Prisutnost plodovih ovoja u cervikalnom kanalu

Kratak cerviks (manji od 25 mm) između 16. i 24. tjedna trudnoće predstavlja značajan rizični faktor za prijevremeni porod. Ultrazvučni pregled posebno je koristan za trudnice s prethodnim prijevremenim porodima ili višeplodnom trudnoćom. Postupak je bezbolan i traje 5-10 minuta, pružajući objektivne podatke koji dopunjuju nalaze vaginalnog pregleda.

Kako Ublažiti Nelagodu Povezanu s Otvaranjem

Nelagoda tijekom otvaranja u trudnoći je normalna i postoje brojni načini za njezino ublažavanje. Primjena odgovarajućih metoda opuštanja i zauzimanje pravilnih položaja tijela znatno smanjuje neugodne simptome.

Položaji Koji Mogu Pomoći

Zauzimanje pravilnog položaja tijela stvara značajnu razliku u ublažavanju nelagode tijekom otvaranja. Položaj na sve četiri (koljena i šake) rasterećuje leđa i smanjuje pritisak na kralježnicu, što je posebno korisno kod trudnica s intenzivnom križoboljom. Sjedenje na gimnastičkoj lopti stimulira cirkulaciju u zdjeličnom području i potiče prirodni proces otvaranja kroz lagane ritmičke pokrete. Gimnastičku loptu koristite 15-20 minuta nekoliko puta dnevno za optimalne rezultate. Bočno ležanje s jastukom između koljena smanjuje naprezanje zdjeličnih mišića i ligamenata, posebno tijekom noćnog odmora. Ovaj položaj također poboljšava cirkulaciju i smanjuje otekline nogu koje često prate završne tjedne trudnoće.

Tehnike Opuštanja i Disanja

Tehnike opuštanja i pravilnog disanja pomažu u kontroliranju nelagode i smanjenju napetosti tijekom otvaranja. Dijafragmalno disanje uključuje duboki udah kroz nos koji ispunjava trbuh (ne prsa) i polagani izdah kroz usta. Ova tehnika disanja aktivira parasimpatički živčani sustav i smanjuje razinu stresnih hormona. Prakticirajte 5-10 minuta svakih nekoliko sati. Vizualizacija podrazumijeva svjesno usmjeravanje pažnje na mišiće zdjelice i njihovo opuštanje tijekom kontrakcija. Zamislite kako se cerviks lagano i bezbolno otvara s svakom kontrakcijom. Ritmično disanje sinkronizirano s trudovima pomaže u kontroliranju boli i zadržavanju fokusa. Udahnite na početku kontrakcije, a izdahnite polako kroz njezin vrhunac. Kombinirajte ove tehnike s toplim kupkama ili termoforom na donjem dijelu leđa za dodatno olakšanje. Hidratacija je također ključna – pijte 8-10 čaša vode dnevno za održavanje optimalne cirkulacije i smanjenje pritiska na mokraćni mjehur.

Česta Pitanja o Otvaranju u Trudnoći

Razumijevanje procesa otvaranja tijekom trudnoće često donosi brojna pitanja među trudnicama. Evo odgovora na najčešća pitanja koja pomažu u boljem razumijevanju ovog prirodnog procesa.

Može li Se Spriječiti Prijevremeno Otvaranje?

Prijevremeno otvaranje cerviksa nije moguće potpuno spriječiti, ali postoji nekoliko mjera koje smanjuju rizik. Izbjegavanje fizičkog napora i stresa pozitivno utječe na održavanje cerviksa zatvorenim prije termina. Redoviti pregledi kod ginekologa omogućuju rano otkrivanje promjena na cerviksu, što osigurava pravovremenu intervenciju. Trudnice s poviješću prijevremenih poroda ili s utvrđenim rizičnim faktorima trebaju posebno pratiti zdravstveno stanje kroz cijelu trudnoću. U slučaju prijevremenog otvaranja, liječnički nadzor postaje ključan za osiguravanje optimalnih ishoda za majku i dijete.

Je li Mirovanje Uvijek Potrebno?

Mirovanje nije univerzalno potrebna mjera za sve trudnice tijekom procesa otvaranja. Preporuke za mirovanje temelje se na individualnim zdravstvenim uvjetima i stupnju otvaranja cerviksa. Kod normalnog otvaranja nakon 37. tjedna trudnoće, umjerena aktivnost ostaje sigurna i poželjna. Mirovanje postaje nužno u slučajevima prijevremenog otvaranja ili komplikacija poput krvarenja i jakih bolova. Ginekolog procjenjuje potrebu za mirovanjem na temelju rezultata vaginalnog pregleda i ultrazvuka cerviksa, uzimajući u obzir ukupno zdravstveno stanje trudnice i napredovanje trudnoće.

Iskustva Drugih Trudnica sa Simptomima Otvaranja

Mnoge trudnice prolaze kroz različita iskustva s otvaranjem cerviksa prije poroda. Njihova osobna svjedočanstva pružaju vrijedan uvid u raznolikost simptoma i osjeta koje trudnice mogu doživjeti.

Najčešći Simptomi prema Iskustvima Trudnica

Trudnice često opisuju slične simptome koji prate proces otvaranja:

  • Bolovi u donjem dijelu leđa – brojne žene opisuju konstantnu tupu bol koja podsjeća na menstrualne grčeve
  • Pritisak u zdjelici – osjećaj težine i pritiska koji se pojačava kako se beba spušta
  • Učestalije kontrakcije – kontrakcije koje postaju redovitije i intenzivnije
  • Promjene u vaginalnom iscjetku – povećana količina iscjetka ili pojava sluznog čepa

Individualne Razlike u Iskustvima

Trudnice primjećuju značajne razlike u načinu na koji doživljavaju otvaranje. Neke žene osjete vrlo malo simptoma i nisu svjesne da se otvaraju sve do liječničkog pregleda. Druge trudnice iskuse intenzivnije simptome s jasnim znakovima otvaranja.

Prvorotkinje i višerotkinje također bilježe različita iskustva. Višerotkinje često prepoznaju znakove otvaranja s većom sigurnošću zbog prethodnog iskustva s porodom.

Iskustva s Izlaskom Sluznog Čepa

Izlazak sluznog čepa predstavlja često spominjani simptom među trudnicama. Žene opisuju ovaj iscjedak kao proziran ili blago krvav, ponekad s vidljivim tragovima sluzi. Mnoge trudnice navode kako su primijetile izlazak sluznog čepa nekoliko dana ili tjedana prije početka pravog poroda.

Prepoznavanje Kontrakcija iz Prve Ruke

Trudnice često dijele iskustva o razlici između Braxton-Hicks kontrakcija i pravih trudova:

  • Braxton-Hicks kontrakcije – opisuju ih kao stezanje maternice koje obično prestaje s promjenom položaja tijela
  • Pravi trudovi – navode da dolaze u pravilnim intervalima, pojačavaju se tijekom vremena i ne prestaju bez obzira na položaj

Iskustva s Vremenskim Tijekom Otvaranja

Vrijeme i brzina otvaranja značajno variraju među trudnicama. Neke žene izvještavaju o postupnom otvaranju koje traje tjednima, dok druge iskuse brzo otvaranje neposredno prije poroda. Aktivna faza poroda tipično počinje kad cerviks dosegne 6 centimetara, što mnoge trudnice opisuju kao trenutak kad kontrakcije postaju znatno intenzivnije.

Razumijevanje iskustava drugih trudnica može pomoći u normalzaciji vlastitih doživljaja i prepoznavanju znakova koji ukazuju na približavanje poroda. Svaka trudnoća je jedinstvena, a simptomi otvaranja mogu značajno varirati od žene do žene.

Zaključak

Simptomi otvaranja u trudnoći prirodan su dio pripreme tijela za porod. Svaka trudnica doživljava ih na individualan način od blagih promjena do intenzivnijih senzacija.

Ključno je razlikovati normalne simptome otvaranja od znakova koji zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Pojačan pritisak u zdjelici promjene u vaginalnom iscjetku i povremeni bolovi u leđima najčešći su pokazatelji da se tijelo priprema za porod.

Prvorotkinje i višerotkinje mogu imati različita iskustva s vremenom i brzinom otvaranja. Tehnike poput pravilnih položaja tijela disanja i toplih kupki mogu značajno ublažiti nelagodu.

Razumijevanje vlastitog tijela i osluškivanje njegovih signala daje trudnicama samopouzdanje i mir u završnoj fazi njihovog putovanja prema susretu s bebom.

Prethodna objava

Može li malo sperme dovesti do trudnoće? Istina otkrivena

Sljedeća objava

Normabel iskustva: Što korisnici stvarno kažu? [OTKRIVAMO]

Sretna

Sretna

Ljubiteljica pisanih riječi i svakodnevnih malih radosti. Volim dijeliti inspiraciju, korisne savjete i toplinu kroz svoje tekstove. Vjerujem da sreća leži upravo u sitnicama koje nas okružuju.

Sljedeća objava

Normabel iskustva: Što korisnici stvarno kažu? [OTKRIVAMO]

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Preporučujemo

Cranactin kapi: Stvarna iskustva i rezultati u borbi protiv UTI

3 weeks ago

Čaj od brusnice u trudnoći: Prirodna zaštita koju morate znati

3 weeks ago
Sretna.hr

We bring you the best Premium WordPress Themes that perfect for news, magazine, personal blog, etc. Check our landing page for details.

Category

  • Zdravlje

Follow Us

  • Kultura
  • Lifestyle
  • Psihologija
  • Zdravlje

Copyright © 2012 - 2017, JNews - Premium WordPress news & magazine Jegtheme.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Kultura
  • Lifestyle
  • Psihologija
  • Zdravlje

Copyright © 2012 - 2017, JNews - Premium WordPress news & magazine Jegtheme.